6 prostych kroków w stronę codziennej ekologii

6 prostych kroków w stronę codziennej ekologii

31-08-2018

Naukowcy biją na alarm – nasza planeta z roku na rok jest w coraz gorszym stanie i jeśli jej mieszkańcy szybko nie zmienią swojego podejścia do życia, niewykluczone, że katastrofa grozi nam szybciej niż sądziliśmy.

Zmiany są trudne, jednak można wprowadzać je stopniowo, nie odczuwając przy tym większego dyskomfortu. Dzisiaj podpowiadamy Wam jak żyć bardziej świadomie i troszczyć się o środowisko bez ogromnych wyrzeczeń.

1. Zakupy

Jeśli robisz zakupy 3 razy w tygodniu i za każdym razem kupujesz foliową torebkę, w ciągu roku przez Twój dom przewija się przeszło 4500 sztuk. Trochę dużo, nie sądzisz? Zamiast kupować nowe torebki podczas każdych zakupów, zainwestuj w porządną materiałową torbę lub wiklinowy koszyk – są wielorazowe, wytrzymałe i na czasie. Jeśli jednak co jakiś czas wpada Ci w ręce plastikowa torebka, koniecznie wykorzystuj ją ponownie dopóki nie straci swoich właściwości – możesz spakować do niej jedzenie do pracy, drobiazgi na wakacje, czy wykorzystać jako worki na psie odchody.

DUŻA TORBA NA ZAKUPY SMUKEE

2. Nawadnianie

W 99% przypadków sklepowa woda rozlewana jest do plastikowych butelek. A zależność jest taka: im więcej plastiku na Matce Ziemi, tym gorsza staje się jej kondycja. Możesz dołożyć swoją cegiełkę do jej ratowania, całkowicie lub częściowo rezygnując ze sklepowej wody. Zainwestuj w dobry dzbanek z filtrem oczyszczającym i specjalne wielorazowe kubki lub butelki do noszenia wody ze sobą, które są wygodne i bardzo modne w tym sezonie!

BUTELKA NA WODĘ I OLIWĘ SMUKEE

3. Nie marnuj jedzenia

Polacy wyrzucają rocznie aż 9 mln ton żywności, co wystarczyłoby by wykarmić w tym czasie sporo ponad milion osób. Szokujące, prawda? Jeśli zostaje Ci nadwyżka jedzenia po uroczystościach, zawsze możesz zadzwonić po firmę, która po nią przyjedzie i przekaże najbardziej potrzebującym (polecamy skorzystać z ich usług szczególnie po wszelkich świętach i przyjęciach), lub zrobić samodzielnie.

Obierki po warzywach, czy owocach też się przydadzą. Wymyj je dobrze i zamroź w szczelnej torebce lub pojemniku – po uzbieraniu większej ilości warzywnych resztek możesz przygotować z nich bazę do zupy, a owocowe obierki i wnętrza mogą stać się pysznym kompotem.

TEMPERÓWKA DO WARZYW SMUKEE

4. e-Booki zamiast książek

Dajmy już spokój tym biednym drzewom! Zamiast zagracać sobie dom kolejnymi papierowymi książkami, postaw na e-Booki, a zyskasz przestrzeń i czyste sumienie. Proste, prawda?

5. Akumulatorki

Po pierwsze, pamiętaj o tym, żeby wyrzucać stare baterie TYLKO do specjalnie oznaczonych pojemników. Po drugie – a może w końcu z nich zrezygnuj? Wybierz wielokrotnie ładowane akumulatorki – jest to rozwiązanie nie dość, że ekologiczne, to jeszcze praktyczne – już nigdy nie znajdziesz się w sytuacji, kiedy baterie niespodziewanie się wyczerpią i trzeba będzie lecieć do sklepu.

6. Ogranicz jazdę samochodem

Ogranicz korzystanie z auta do minimum – niewiele rzeczy psuje środowisko tak bardzo, jak spaliny z rury wydechowej. Zamiast tego wybierz rower (dla zdrowia) albo komunikację miejską (dla chwili wytchnienia z książką czy muzyką), a wyjdzie Ci (i planecie) to na zdrowie.