Ekologiczna łazienka – w trosce o środowisko i w zgodzie z naturą.

Ekologiczna łazienka – w trosce o środowisko i w zgodzie z naturą.

07-12-2018

Od dłuższego czasu możemy zaobserwować pozytywną zmianę – świadomość ekologiczna Polaków sukcesywnie rośnie. “Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że swoim działaniem może wpłynąć korzystnie na środowisko naturalne w okolicy – tak odpowiada 67% Polaków w badaniu CBOS Zachowania proekologiczne Polaków”.  Staramy się dokonywać takich wyborów konsumpcyjnych, aby nie miały one negatywnego skutku na środowisko np.  wymiana żarówek na energooszczędne czy wybór certyfikowanej ekologicznej żywności. Wprowadzamy w nasze codzienne życie zachowania sprzyjające dbałości o otaczające nas środowisko jak np. segregacja śmieci, oszczędność wody i energii, rezygnacja z plastikowych torebek na rzecz wielorazowych, czy zastąpienie samochodu rowerem. To tylko kilka przykładów szeroko pojętego ruchu pro-eko, który widać również w stylizacjach wnętrz, gdzie liczy się jedna zasada – im naturalniej tym lepiej.

Eko łazienka – jakie materiały wybrać?

Surowce jak kamień, czy drewno nadadzą naturalny klimat łazience ale musimy pamiętać, by meble/sprzęty wykonane były z materiałów odpornych na wilgoć i działanie chemikaliów (pokrytych ekologiczną powłoką bez szkodliwych substancji). Wysoką wytrzymałością na odkształcenia i odpornością na wilgoć charakteryzuje się płyta MDF (produkowana z przetworzonego drewna) – idealnie nadaje się jako materiał do wykorzystania w łazience. Kolorystyka? Jasne odcienie brązu, beżu czy szarości, najlepiej z delikatnymi wstawkami zieleni, proponujemy w postaci roślin – draceny, fikusy czy storczyki idealnie odnajdą się w widnej łazience.

Materiał non woven – charakterystyka i zalety

Włókna non woven (tzw. nie tkane) nie posiadają splotu, tak jak klasyczne tkaniny. Poszczególne pasma konstrukcji włókna przebiegają w różnych kierunkach co powoduje, że przy mniejszej masie może unieść większy ciężar. Dodatkowo są to przeważnie tkaniny wyrabiane z materiałów bezpiecznych dla środowiska (celulozy), zatem są ekologiczne. Włókno non woven ma bardzo szerokie zastosowanie w krawiectwie i kaletnictwie m.in. jako materiał na podszewki w produkcji poduszek, kołder czy torebek, tkanina obiciowa elementów meblowych. Używa się jej też w budownictwie, przy produkcji obuwia czy w rolnictwie (ochrona roślin).

Akcesoria i dodatki 

Z materiału non woven produkowane są różnego kształtu i wielkości pojemniki do przechowywania. Od niedużych pudełeczek na drobiazgi po kosze na pranie. Różnorodność ta pozwala używać ich praktycznie wszędzie – niskie zmieszczą się pod szafką, wąskie za drzwiami. Styl eko to przede wszystkim prostota i funkcjonalność – kupujmy tylko niezbędne akcesoria łazienkowe. Minimalizm na stałe powinien wpisać się w nurt eko – działa tutaj zasada „mniej znaczy więcej” (np. miejsca!). Czasami zwykła muszelka, przyniesiony ze spaceru kamień, czy drewniany lampion z odzysku będzie wystarczającym dodatkiem.

Ekologiczna łazienka – mamy wpływ na ochronę środowiska

Portal www.ekologia.pl udostępniło niedawno wyniki badań European Trusted Brands (jedno z największych i najszerzej zakrojonych badań konsumenckich). “Na pytanie czy jesteśmy zaniepokojeni stanem środowiska naturalnego 90 proc. Polaków odpowiada twierdząco.”

Jak możemy wprowadzić zasady dbania o środowisko w łazience? Spróbujmy zastosować się do poniższych punktów:

  1. oszczędność wody: zakręcanie kranu podczas mycia zębów, eco friendly sprzęt sanitarny (regulacja ilości wody zużywanej przy spłukiwaniu, wodooszczędna końcówka na kran)
  2. eko środki: ograniczenie zużycia środków chemicznych (unikanie preparatów, w skład których wchodzą fosforany oraz chlor i jego pochodne)
  3. wystrój – oszczędność zasobów (materiały trwałe wystarczą nam na dłużej), powtórne wykorzystanie przedmiotów (stary ręcznik może nam posłużyć jako ścierka kuchenna)