Jak zaprowadzić porządek w swoim domu i życiu

Jak zaprowadzić porządek w swoim domu i życiu

05-01-2017

Nie należę do osób nadmiernie dbających o porządek, wręcz przeciwnie – mam wyjątkową zdolność do robienia wokół siebie błaganu. I choć kocham czystość to nie przeszkadza mi za bardzo nieporządek. Niektórzy uważają, że to co jest w naszych głowach przekłada się na to jak wygląda nasz dom.

Kiedy mamy spokój w sercu i czujemy harmonię w naszym życiu łatwiej jest nam utrzymać porządek, jeśli jesteśmy zaś buntownikami czy artystami nie mamy większej trudności w osiągnięciu „artystycznego nieładu“. Jeśli pracujemy dodatkowo w domu, jeszcze trudniej zadbać o porządek wokół siebie, a najwyższy stopień trudności znajdujemy kiedy w naszym domu pojawia się dziecko.

Ja, po przeprowadzce do nowego mieszkania z największym pedantem jakiego znam i pojawieniu się małego krasnala , postanowiłam coś zmienić. Długo szukałam porad na temat zachowania porządku w domu i ułożyłam listę, o której każdy bałaganiarz powinien pamiętać. Mniej więcej brzmi ona tak:

  1. Odkładaj wszystko na miejsce od razu po użyciu. Zostawiaj jak najmniej rzeczy na wierzchu. Przed pójściem spać zamiast rzucać ubrania na fotel obok, złóż je do szafy lub wrzuć od razu do prania.
  2. Znajdź miejsce dla wszystkich rzeczy w domu. Zaopatrz się w pudełka, w których będziesz trzymać rzeczy codziennego użytku jak ładowarki, piloty i podobne przedmioty. Jedzenie również trzymaj w zamkniętych pudełkach, gdyż jest to zdecydowanie zdrowsze niż używanie np.torebek foliowych.
  3. Co masz zrobić zaraz, zrób teraz. Z własnego doświadczenia wiem,że sterta prasowania odłożona do wieczora jeszcze tam poczeka conajmniej kilka dni.
  4. Pranie trzymaj w koszu, najlepiej od razu je segreguj, dzięki czemu oszczędzasz ok 5min przed każdym praniem.
  5. Naucz dzieco sprzątać po zabawie i pomagać w sprzątaniu domu. I choć niekiedy będziesz robić sama/sam, bo dziecko pokręci głową i powie stanowcze „nie“, warto konsekwentnie przestrzegać tej reguły. Dzięki temu wpajamy naszym maluchom od początku zasady porządku. Ucz dziecko sprzątania poprzez zabawę, a szybko zyskasz wesołego pomocníka.
  6. Kurz i brud wycieraj systematycznie –codziennie wybieraj jedno pomieszczenie, w którym zetrzesz kurze. Dzięki temu stracisz tylko kilka minut i nieptrzebne będzie robienie gruntownych porządków cały weekend.

Jeśli macie podobny problem z utrzymanie ładu w domu, zróbcie swoją listę porządkową lub skorzystajcie w tej. Pamiętajcie, że przestrzeganie reguł od razu nie zrobi z Was perfekcyjnej pani lub pana domu, ale bardzo Wam pomoże. Wkrótce sami się przekonacie, że porządek w domu to porządek w głowie i spokój w życiu.

Tekst: Joanna Prus