Kubki, garnki i inne, czyli emaliowane naczynia jako ozdoba każdego domu

Kubki, garnki i inne, czyli emaliowane naczynia jako ozdoba każdego domu

18-10-2017

Emaliowane naczynia znowu wróciły do łask i stanowią ciekawy element wyposażenia wnętrz, nie tylko tych kuchennych. Nic dziwnego: są wytrzymałe  i nie zawierają szkodliwych substancji,
a bogactwo ich wzorów i kolorów sprawia, że mogą być doskonałym elementem dekoracyjnym.

Nie tylko w kuchni…

Emaliowane garnki z pewnością będą ozdobą kuchni, ale to nie jedyne pomieszczenie, w którym wykorzystać możemy tego typu naczynia. Charakterystyczne kubki świetnie sprawdzą się na przykład w łazience, jako pojemnik na szczoteczki do zębów albo na dziecięcym biurku w charakterze piórnika. Miłośnicy oryginalnych rozwiązań z pewnością zakochają się w pomyśle powieszenia kubków na haczykach w przedpokoju i potraktowania ich jako półki na klucze.

Mogą być zupełnie gładkie albo ozdobione fantazyjnymi wzorami. Kolorowe albo czarno-białe.
Z zabawnymi napisami albo oryginalnymi rysunkami. Dla dzieci albo dla dorosłych. Wybór emaliowanych naczyń jest tak ogromny, że aby uniknąć wrażenia bałaganu i przypadkowości, przed ich zakupem warto dokładnie przyjrzeć się pomieszczeniu, którego mają być ozdobą. Uwagę zwracamy na jego charakter (czy jest urządzony w stylu klasycznym czy nowoczesnym) i kolory przewodnie (dodatki mogą z nim współgrać albo wręcz przeciwnie – kontrastować i dopełniać).


Kubki emaliowane Smukee

… i nie tylko w stylu retro

Choć emaliowane naczynia przywodzą na myśl smaki dzieciństwa, pasować będą nie tylko do wnętrz w stylu retro. Wszystko zależy od wybranego wzoru i dodatków, z jakimi je zestawimy. Nowoczesne wnętrza lubią monochromatyczne zestawienia, doskonale odnajdą się tutaj naczynia zupełnie gładkie lub te w czarne desenie na białym tle. Klasyczna kuchnia prosi się o klasyczne, kolorowe esy floresy. Skandynawskie wnętrza zaś pokochają naturalne motywy: drzewa czy jodełkę. Wzorami i kolorami naczyń możemy nadać wnętrzom także świątecznego charakteru (niezależnie od tego, czy to Boże Narodzenie, Walentynki czy urodziny jednego z domowników) i podkreślić aktualną porę roku. Będzie bardzo stylowo.


Miski emaliowane Smukee

Praktyczne zastosowanie

Wykorzystując emaliowane naczynia w dekoracyjnym charakterze, koniecznie trzeba zadbać o ich jakość. Obdrapane czy obtłuczone nie będą prezentować się najlepiej. Ale uwaga: smugi
i przebarwienia oraz pęcherzyki przy uchwytach są zjawiskami zupełnie normalnymi i świadczą
o tym, że naczynia były ręcznie produkowane. Dobre, emaliowane garnki czy kubki nie reagują na detergenty i nie rdzewieją. Do tego są odporne na działanie światła, dzięki czemu długo zachowują oryginalny kolor. Śmiało możemy w nich gotować i serwować potrawy (w końcu do tego zostały stworzone), emalia jest bowiem odporna na wysokie temperatury i wolna od szkodliwych substancji. Wygląda więc na to, że emaliowane naczynia to must have w każdym domu.


Czajnik emaliowany Smukee