Lawenda i terakota, czyli jak urządzić łazienkę w prowansalskim stylu

Lawenda i terakota, czyli jak urządzić łazienkę w prowansalskim stylu

31-10-2017

Naturalny kamień, pastelowe kolory, wiklinowe koszyki i lawenda… To znaki rozpoznawcze stylu prowansalskiego. Kojarzy się on przede wszystkim z przytulnym salonem i rustykalną kuchnią. Ale klimat południowej Francji z powodzeniem możemy wprowadzić także do łazienki. Jak?

Prowansja – jeden z najbardziej uroczych zakątków Francji – z upodobaniem uwieczniana była na płótnach przez Van Gogha, Cezanne’a, Picassa. To właśnie oni rozsławili ten region na cały świat. Nic dziwnego, że w prosto ale przytulnie urządzonych domach rozkochali się architekci wnętrz i na dobre wprowadzili styl prowansalski do naszych salonów, kuchni i łazienek.

Łazienka w prowansalskim stylu – glazura i terakota

Łazienka w stylu prowansalskim to przede wszystkim naturalne materiały takie jak kamień i drewno, pastelowa kolorystyka ścian, roślinne motywy i rustykalne dodatki.  Na podłodze układamy terakotę, tą prawdziwą, produkowaną z dobrze oczyszczonej, wypalonej gliny. Możemy ją zastąpić pobielanymi deskami (w łazience lepiej sprawdzi się gres imitujący drewno). Na ścianach układamy płytki – gładkie w pastelowych kolorach, albo w roślinne motywy nawiązujące do prowansalskich ziół. Jeżeli łazienka jest duża, płytki możemy położyć tylko w strefie mokrej, pozostałe ściany zaś pomalować (kolory: lawendowy fiolet, pastelowy błękit, oliwkowa zieleń lub subtelna biel), bądź pokryć tapetą (np. w drobne kwiatowe wzory). Taka mieszanka struktur daje naprawdę ciekawe efekty.

Meble łazienkowe w prowansalskim klimacie

Wolnostojąca, głęboka wanna na ozdobnych nóżkach to główny element łazienki w prowansalskim stylu.  Do kompletu – umywalka nablatowa w formie miski i lustro w drewnianej ramie. Kropką nad „i” będą baterie: wannowa i umywalkowa, w stylu retro. Nowoczesne rozwiązania nie mają tutaj prawa bytu, dlatego mebli łazienkowych szukać możemy na targach staroci.  Jeżeli decydujemy się na nowe szafki, wybierajmy spośród specjalnie dedykowanych kolekcji – będą charakterystycznie rzeźbione albo poprzecierane, tak aby sprawiały wrażenie znalezionych na strychu.  Jeżeli znajdzie się miejsce, koniecznie wstawmy fotel o rzeźbionych nogach lub witrynę do kompletu. Wówczas zwykła łazienka zamieni się w elegancki salon kąpielowy.

Prowansalskie drobiazgi

Styl prowansalski uwielbia rustykalne dodatki: blaszany dzban na wodę, wiklinowy kosz na pranie, dozownik na mydło i kubeczek na szczoteczki do zębów z roślinnym motywem, wieszaki na ręczniki z kutego żelaza. Koszyczki wyłożone materiałem i przewiązane wstążeczką to dekoracyjny must have. Pomieszczą się w nich kosmetyczne drobiazgi i lawendowy zapach, który przenosić będzie do ciepłej i słonecznej Prowansji.