Łazienka w drewnie

Łazienka w drewnie

15-10-2018

W ostatnich latach drewniane wykończenia w łazience stały się absolutnym hitem, a czasy glazury zdają się ustępować miejsca temu stylowi. Drewno ma tę przewagę, że pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych w stylu klasycznym, ma jednak też swoje słabe strony – nie każdy gatunek sprawdza się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Jakie drewno wybrać i o czym pamiętać decydując się na drewno w łazience?

Drewno w łazience – dobry wybór?

Największą zaletą drewnianego akcentu w łazience jest jego uniwersalność – pasuje do każdego koloru i stylu, jaki można sobie wyobrazić. Będzie wyglądać doskonale zarówno w połączeniu z żywą roślinnością, jak i surowym betonem.

Może stanowić drobne elementy wykończeniowe, jak również być przewodnim akcentem aranżacji łazienki (np. ściany, podłoga, meble, wanna, czy umywalka), zaplanowanym już na etapie jej projektowania. Oczywistym warunkiem jest jednak to, by zastosować odpowiedni rodzaj drewna i regularnie o nie dbać.

Zanim zdecydujesz się na drewniane akcenty w swojej łazience, musisz wiedzieć, które gatunki sprawdzą się najlepiej w dużej wilgoci, a także zdecydowanie unikać tych, które nie są przeznaczone do łazienek – nie każde drewno dobrze znosi kontakt z wodą.

Najlepiej sprawdzą się tam tłuste, twarde gatunki – nie chłoną one wilgoci, więc nie pojawi się zagrożenie, że po jakimś czasie drewno zacznie puchnąć, a co gorsza – gnić.

Jakie gatunki drewna sprawdzą się w łazience?

W wilgotnych pomieszczeniach idealnie sprawdzi się drewno egzotycznych gatunków drzew, które z racji klimatu, w którym występują mają bardzo wysoką odporność na wilgoć. Najtrwalsze gatunki to przede wszystkim: teak, jatobe, cedr, doussie, marbau, iroko, lapacho, badi i wenge. Mniej odporne na wilgoć są kempas, guatambu, zebrano i orzech afrykański (bibola) – te sprawdzą się lepiej w miejscach dalekich od wanny, prysznica, czy umywalki.

Z powodzeniem można również użyć rodzimych gatunków drzew, jednak musisz pamiętać, że mają one nieco mniejszą trwałość. Najlepiej postawić na dąb, wiąz, jesion, buk, modrzew, czy też (w nieco bardziej suchych miejscach łazienki) sosnę, świerk, czereśnię, bądź gruszę.

Pielęgnacja drewnianej łazienki

By długo cieszyć się pięknym drewnem łazience, można zainwestować w jego dodatkowe zabezpieczenie. Co kilka miesięcy olejuj lub woskuj drewniane akcenty, a dłużej pozostaną wodoodporne i wyraziste. Innym rozwiązaniem może być także zastosowanie specjalnego wodoodpornego lakieru.

Niektóre egzotyczne gatunki drewna mają tendencję do ciemnienia – by zatrzymać ten proces, co kilka miesięcy musisz stosować impregnaty z filtrami UV.