Jak w leśniczówce, czyli drewniana chatka w środku miasta

Jak w leśniczówce, czyli drewniana chatka w środku miasta

27-06-2018

Świeża zieleń i drewno zagościły w mieszkaniowych trendach już na stałe, a sklepy oferują całe palety mebli i akcesoriów, które mogą zamienić każde wnętrze w małą leśniczówkę.

Jeśli marzy Ci się agroturystyczny klimat wśród miejskich murów, nie ma nic prostszego – odmień oblicze swojego salonu, przekształcając go w przytulną leśną chatkę.

Jak to zrobić? Zacznij od ustalenia, jaki klimat odpowiada Ci najbardziej. Marzysz o wystroju w stylu górskiej chatki, leśniczówki, a może domku boho? W zależności od Twoich preferencji, pomożemy Ci wybrać odpowiednie dodatki.

Górska chata

Z czym kojarzy się drewniana chata w górach? Przede wszystkim z tym, że jest w niej pełno drewna, panuje tam ciepły, przytulny klimat, a wnętrza charakteryzuje prostota. Nie należy mylić jej z charakterystycznym dla stylu skandynawskiego minimalizmem – góralska prostota to coś o wiele bardziej złożonego!

Pierwszym krokiem do uzyskania górskiego klimatu w mieszkaniu powinno być drewno. Jeśli ściany Twojego salonu są betonowe, nawet nie myśl o pokrywaniu ich boazerią – to nigdy nie jest dobry pomysł. Zamiast tego zainwestuj w drewniane ozdoby – duże lustro w grubej drewnianej ramie, drewniane oprawki do zdjęć, czy delikatne akcesoria stylizowane na góralskie. W tym przypadku trudno jest uniknąć kiczu, więc staraj się wybierać akcesoria składające się z metalowych i drewnianych elementów, ewentualnie z jednym dodatkowym kolorem. Ciupagom ze stoisk na Krupówkach mówimy stanowcze NIE!).

Twój góralski salon będzie prezentował się przytulnie, jeśli ozdobisz podłogi syntetycznymi lub naturalnymi dywanami z białego futerka. Jeśli chcesz, by było jeszcze przytulniej, ozdób salon kilkoma białymi świeczkami o eleganckim zapachu perfum.

Leśniczówka

Jeśli marzysz o tym, żeby Twój salon przypominał chatkę wśród drzew, przede wszystkim zadbaj o jego zapach – nic tak nie przywoła wspomnień z wakacji w leśniczówce, jak zapach sosny. Zainwestuj w pachnące lasem świece lub odświeżacz powietrza, a znajdziesz się w lesie wtedy, kiedy tylko zechcesz!

Przytulny klimat zbudujesz ozdabiając sofę ciepłym kocem o grubym splocie i poduszkami w subtelne wzory. Mogą być roślinne, imitować drewno, lub być zupełnie niezwiązane z motywem natury – ważne, żeby uzupełniały stylizację całego wnętrza.

Jak sprawić, by ściany Twojego  salonu wyglądały jak w leśniczówce? Możesz ozdobić je kwiatami w subtelnych subtelnych doniczkach w jednym kolorze, drewnianymi elementami (rama lustra, oprawki zdjęć), suszonymi kwiatami lub zbożami, lub wszelkimi obrazkami, czy obrazami przedstawiającymi naturę. Co odważniejsi mogą zawiesić na ścianach też poroża lub skórę z dzika, jednak pamiętajcie, że takie elementy nie zawsze wyglądają dobrze w przestrzeni miejskiego mieszkania.

Boho chatka

Dla tych, których fascynuje bardziej cygański klimat, idealnym rozwiązaniem będzie salon w stylu chatki boho. Czym powinien się on charakteryzować? Przede wszystkim mnogością ozdobników. Styl boho nie zna skromności. Na pierwszy ogień zainwestuj w mały pleciony dywanik, narzuty i poduszki na kanapę. Mogą być jednolite, lub w etniczne wzorki – wszystko zależy od Twoich upodobań. Osobną bajką są boho ściany – nie żałuj im ozdobników! Idealnie sprawdzą się tu złote elementy (na przykład rama lustra), kolorowe makatki, wzorzyste ramki do zdjęć, czy obrazki zwierząt, widoków, lub przedstawiające zupełnie abstrakcyjne rzeczy.