Mała Prowansja, czyli jak wprowadzić słońce do kuchni

Mała Prowansja, czyli jak wprowadzić słońce do kuchni

25-10-2018

Kuchnia w stylu prowansalskim to ciepło, słońce, zapach ziół i jasne kolory – klimat rodem z malowniczego południa Francji. Styl ten od lat nie wychodzi z mody.

W dużym skrócie – Prowansja w kuchni to zestawienie pastelowych, jasnych kolorów, często specjalnie bielonych mebli z mocno surową podłogą z drewna lub kamienia. Mimo, że ten styl kojarzony jest głównie z klimatami wiejskimi, jest jednak daleki od wiejskiego folkloru w polskim znaczeniu. Jest on swoistym połączeniem wiejskiej sielanki i słynnego francuskiego szyku, lecz wyraźnie widać w nim wpływy stylu rustykalnego, shabby chic, a nawet angielskiego.

Jak wprowadzić prowansalski klimat do kuchni?

Kuchnia urządzona “po prowansalsku” zazwyczaj bywa prosta i delikatna, a jednocześnie bardzo efektowna – głównie przez dużą ilość dodatków. By cieszyć się południowym francuskim klimatem w sercu domu, powinno się spełnić kilka podstawowych warunków.

Meble

Prowansalski klimat najlepiej oddadzą meble wykonane z jasnego lub bielonego lub specjalnie postarzanego drewna – mogą być również przecierane lub bejcowane.

Dość częstym motywem ozdobnym na meblach bywają malunki lub naklejki kwiatów lawendy lub świeżych ziół, bądź delikatne rzeźbienia. Do mebli tego rodzaju świetnie wpasowują się ciężkie kamienne blaty. Stół powinien być drewniany lub drewniano-kamienny, koniecznie w naturalnym kolorze, a wokół niego dobrze komponować się z wnętrzem będą wiklinowe krzesła lub drewniane z delikatnymi ażurowymi plecami.

Ściany

Mimo oczywistego skojarzenia z odcieniami bieli i szarości, nie wolno zapomnieć, że prowansalskie kuchnie wypełnione są wieloma kolorami. Prowansja to też subtelna oliwkowa zieleń, dojrzałe fiolety, żółć, róż, błękit cz nawet kolor pomarańczowy.

Poza odświeżeniem ścian kolorem, można również pobawić się ich strukturą. Jedna ze ścian może na przykład pozostać specjalnie nierówna, a następnie pomalowana jakby od niechcenia lub pobielona.

Podłoga

Urządzając kuchnię w stylu prowansalskim nie należy zapominać o charakterystycznej podłodze. Idealna byłaby drewniana, ułożona z długich desek, jednak odpowiednie ceramiczne płytki lub zwykły kamień również podkreślą klimat, który chcemy uzyskać.

Dodatki

Kuchnia w stylu prowansalskim to zatrzęsienie rozmaitych akcesoriów. Idealnie wkomponują się tu wszelkie wiklinowe pojemniczki, doniczki ze świeżymi ziołami,  drewniane skrzynki, pudełeczka z motywem lawendy lub ziół, ramki na zdjęcia. Klimat południa Francji może zostać podkręcony także przez wiejskie warkocze czosnku powieszone na ścianie i świeże kwiaty wstawione do metalowych dzbanków lub pojemników na mleko. Jeśli chodzi o tekstylia, dominować powinien tu przede wszystkim len.