Modna kuchnia

Modna kuchnia

13-01-2017

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. Tutaj jemy, tutaj przygotowujemy posiłki i to właśnie najczęściej tutaj kończymy imprezy ze znajomymi. 

Dzisiejszy wpis będzie o tym, jak ważna jest ona w życiu, jaką funkcję sprawowała kiedyś, a jaka jest jej rola dziś oraz jak prawić, by była modna.

W dzisiejszych czasach odchodzi się od oddzielania kuchni z salonem. Kiedyś mogło być to związane z częstszym niż dziś korzystaniem z usług gosposi, która zajmowała się sprzątaniem oraz przygotowywaniem posiłków dla rodziny.
Domownicy mieli więc swoją przestrzeń w salonie i jadalni, a rzadko kiedy pojawiali się w kuchni. Drugim argumentem były intensywne zapachy unoszące się w powietrzu np. podczas gotowania brzydko pachnących warzyw.

Dziś, kiedy rodziny coraz częściej gotują wspólnie, chętniej łączymy kuchnię z salonem. Dzięki temu uzyskujemy większą przestrzeń z mieszkaniu i cieplejszy klimat wnętrza.
Wspólne gotwowanie i jedzenie jest bardzo ważne i śmiało można powiedzieć, że kuchnia, zaraz po salonie, jest drugim sercem każdego domu, a połączenie tych dwóch pomieszczeń powiększa to serce jeszcze bardziej?

Moja kuchnia to ulubione i najbardziej oblegane miejsce podczas imprez dla znajomych. Pomimo tego, że salon jest dużo większy, wszyscy wolą spędzać czas tutaj. Nawet, jeśli zabawa zaczyna się w salonie, prędzej czy później większość gości i tak przechodzi do kuchni.

Z czego to wynika? Kuchnię ma każdy z nas i zapewne każdy z nas ma w niej podobne sprzęty – lodówkę, kuchenkę, zlewozmywak, mikofalówkę, itd. Nawet kosz na śmieci najczęściej znajduje się w tym samym miejscu – pod zlewem. Powoduje to, że w każdej kuchni czujemy się trochę jak u siebie. Jest to bardzo kameralne pomieszczenie – uciekamy tu, kiedy chcemy przeprowadzić z kimś spokojniejszą rozmowę lub odpocząć. Pod ręką mamy jedzenie, więc tym bardziej mózg przekazuje nam informację, że jesteśmy bezpieczni. Jedzenie przełamuje lody i w pewien sposób nas łączy.

Jak sprawić, by kuchnia robiła dobre wrażenie i została zapamiętana na długo?

Przede wszystkim musisz zastanowić się, w jakim stylu czujesz się najlepiej i w jakim klimacie jest wnętrze Twojego mieszkania. Jeśli lubisz ciepły styl angielski, nie będzie pasowała do niego skandynawska kuchnia, choć dopuszczalne jest lekkie przełamywanie stylu.

W tym roku widać wyraźny trend uciekania od masowej produkcji, a w zamian za to, zwrócenia uwagi na rzeczy unikatowe i posiadające wyjątkową wartość. Najbardziej ceni się rękodzieło i wszystko, co stworzone jest przez artystów i rzemieślników. Popularne są postarzane przedmioty, surowe drewno i naturalne materiały. Rok 2017 to powrót do natury, w kolorystyce będą dominować kolory zieleni, brązu, ciemnej czerwieni, pomarańczy, złota, miedzi i szarości. Modna jest także rustykalność, folklor i motywy orientalne. Nie oznacza to jednak, że mamy przemalowywać swoją kuchnię lub robić w niej wielki remont. Wystarczy, że wprowadzimy kilka akcesoriów w tym klimacie, nie odchodząc jednak za bardzo od naszego ulubionego stylu.

Oto kilka sposobów, które sprawią, że Wasza kuchnia będzie trendy:

Złoto i miedź – w dodatkach, nawet takich uchwyty do szafek czy jak kran do zlewozmywaka.

Otwarte półki – moda na nie trwa od dawna i ma tylu przeciwników, co zwolenników. Otwarte półki komponują się dobrze w stylu skandynawskim i industrialnym. Minusem jest jednak niekiedy wrażenie bałaganu. Żeby tego uniknąć, dobrze jest zadbać o porządek na półkach i o podobną kolorystykę naczyń lub akcesoriów, które będą na nich stały.

Dywany w kuchni – powrót do dywanów po wielu latach. Najbardziej modne są te w stylu boho lub udające stare. Najbardziej pasują do stylu skandynawskiego, orientalnego, czy vintage.

Dualizm kolorów – szafki kuchenne mogą być w dwóch kolorach, np. szafki dolne w bieli, a górne drewniane
Zioła i rośliny – zioła w modnych, odpowiadających stylowi kuchni doniczkach.

Kolorowe szkło – zaopatrzmy się w kolorowe szklanki, kieliszki, wazony i półmiski, które dodadzą uroku kuchni w każdym stylu.

Naturalne materiały – surowe drewno, beton, korek, bambus, stal, kamienie szlachetne, marmur. Możemy po nie sięgać nie tylko w przypadku akcesoriów, ale i blatów kuchennych, czy stołów.

Wyspa wciąż modna – jeśli kuchnia jest przestronna, warto zrobić w niej wyspę, przy której będziemy mogli zorganizować gotowanie ze znajomymi, czy zjeść szybkie śniadanie.

Dodatki w stylu boho i folklor – naczynia, tekstylia (poduszki, dywany), bądź akcesoria kuchenne bez problemu można dostać teraz w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz, ciekawe można znaleźć również na pchlich targach, czy nawet babcinych strychach?

Przy urządzaniu kuchni należy pamiętać, że jest to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, gotujemy, często jemy posiłki i nocami rozmawiamy ze znajomymi. Z tego powodu powinno się stworzyć przestrzeń, która nie będzie męczyła i w której będziemy chcieli przebywać godzinami. Klimat kuchni będzie wtedy zachęcał do tworzenia kreatywnych potraw i cieszenia się nimi z resztą domowników.

Tekst: Joanna Prus