Modne tekstylia łazienkowe

Modne tekstylia łazienkowe

02-02-2017

Tekstylia są niesamowicie ważnym dodatkiem w każdym wnętrzu. Te często lekceważone dodatki mogą sprawić, że dom przejdzie natychmiastową metamorfozę i jest to zdecydowanie najłatwiejszy, a przede wszystkim najtańszy sposób, by coś zmienić, nie burząc wszystkich ścian wokół. Dziś skupimy się na tekstyliach łazienkowych. 

Według naukowców z Wielkiej Brytanii aż 3 miesiące naszego życia spędzamy na przesiadywaniu w toalecie, a ponad 6 miesięcy zajmują nam inne czynności, takie jak mycie rąk, czy robienie makijażu. Doprawdy nie wiem, jak naukowcy odkrywają takie rzeczy, choć faktem jest, że zaskakująco dużo czasu spędzamy w swoich łazienkach. Niektórzy czytają w nich książki, czy gazety, inni w spokoju przeglądają swoje telefony, są i tacy, którzy rozwiązują krzyżówki lub sudoku (do tych należę ja). Historia głosi, że sam Marcin Luter w swojej toalecie stworzył 95 tez. Warto więc przemyśleć temat urządzania i dekorowania swojej łazienki, tak, by była wygodna, modna, ale również żebyśmy czuli się w niej odprężeni i spokojni.

Jak uzyskać ciekawy klimat w swojej łazience i sprawić, by wyglądała ciekawiej?

W tym sezonie najmodniejsze będą motywy natury, a więc przede wszystkim drewno, jak również beton, czy naturalny kamień. Do takich materiałów najlepiej dobrać stonowane dodatki w odcieniach beżu, szarości, brązu, czy kremu. Możemy poszaleć także z dodatkami w kolorach pastelowych, gdyż moda na nie trwa nieustannie od kilu lat.

Ostatnio pisałam o wielkim powrocie mody na dywany we wnętrzach. W łazience są one szczególnie ważne, gdyż pełnią one kilka funkcji. Nie dość, że umilają stawanie bosymi stopami na zimnej posadzce, to jeszcze zmniejszają nieprzyjemny pogłos w toalecie. Przede wszystkim są jednak naszą ochroną przed upadkiem na śliskiej i mokrej podłodze.

Kolor dywanu powinniśmy dopasować pod kolor glazury i mebli. Jeśli nie wiemy, co będzie pasowało, wybierzmy neutralne barwy. Dobrze, jeśli połączymy kilka rodzajów tekstyliów i stworzymy spójną całość, na przykład do koloru ręczników dobierzmy dywanik w podobnym stylu.

Rok 2017 to kontynuacja szału na styl boho, więc szukajmy orientalnych i niecodziennych wzorów, które wprowadzą odrobinę szaleństwa do naszych toalet. Wystarczy jeden kolorowy element, jak na przykład dywanik z ciekawym motywem.

W ostatnim czasie modne stały się otwarte półki. W mojej łazience są dwie takie półki. Na pierwszej leży piramida z rolek papieru, a na drugiej w dwóch rzędach złożone w rulon ręczniki do rąk. Dzięki temu nikt nie musi wycierać rąk w nasze osobiste ręczniki kąpielowe – wystarczy że weźmie z półeczki swój osobisty ręczniczek. Istnieje jednak kilka warunków, które musimy spełnić, aby nasze otwarte półki efektownie wyglądały – po pierwsze trzymajmy na nich porządek i zachowujmy spójność. Dobrze, jeśli wybierzemy jeden kolor ręczników na taką półkę, aby nie tworzyć wokół chaosu.

Szczęśliwi ci, którzy mają okno w łazience, bowiem oni mogą pozwolić sobie na udekorowanie swoich okien zasłonami i tym samym czerpać radość z promyków słońca przy porannej toalecie. Wybór tkanin jest ogromny, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy jedynie, aby były one spójne z resztą tekstyliów. Jeśli boimy się, że będzie za dużo kolorów, zawsze możemy dobrać bardziej neutralne barwy. Sprawdźmy także ich grubość i jakość, by móc odciąć się od sąsiadów i zasłonić, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Istnieje wiele sposobów na zmianę domowej łazienki. Najpierw zacznijmy od tego, co jest najłatwiejsze i najszybsze, czyli od ręczników, dywaników, zasłon, bądź zasłon prysznicowych. Niekiedy wystarczy to do stworzenia całkowicie nowego wnętrza.

Tekst: Joanna Prus