Na plaży, na plaży fajnie jest! Przydatne akcesoria podczas pobytu nad morzem.

Na plaży, na plaży fajnie jest! Przydatne akcesoria podczas pobytu nad morzem.

21-06-2019

Kochamy plaże i czuć pod stopami rozgrzany piasek. Wolelibyśmy jednak nie mieć go we w włosach, czy na plażowym ręczniku. Miejsce piasku jest na plaży, a nie w kieszeni naszych krótkich spodenek i pojemniku na przekąski. Niestety jak bardzo byśmy się nie starali nie zdołamy się w stu procentach „zaparawanić” od piasku niesionego wiatrem czy piaszczystej fali wznieconej przez dziecięce harce. Możemy natomiast zadbać, aby letnie, słodkie lenistwo (bądź też nie-lenistwo) mijało nam w bardziej komfortowych warunkach. Fani plażowania dzielą się na różne grupy, m.in. permanentnych opalaczy (leżenie przez cały dzień a jedynym ruchem to obracanie się dla równej opalenizny) lub też aktywnych wakacjuszy (piłka i zestaw do badmintona zawsze spakowane!). Nie ważne do którego rodzaju fanów morskiego wypoczynku się należy, jedno jest pewne – każdy chce, żeby mu było wygodnie

Niezbędne minimum, gdy pakujemy się na plażę 

Co warto zabrać na plażę? Lista must have jest od dawna stała i nie różni się znacząco dla dorosłych jak i dzieci a składa się z: wody, kremów z filtrem, okularów przeciwsłonecznych, nakrycia głowy, przekąsek, chusteczek nawilżanych albo żelu przeciwbakteryjnego oraz mini apteczki – nie trudno w piachu czy wodzie nadepnąć na kawałek szkła czy ostrą muszelkę. Dla lubiących ruch obowiązkowe są akcesoria do gier i zabaw (nawet, jeżeli weźmiemy piłkę a nikt w naszym gronie nie będzie chętny do gry, to na pewno znajdzie się ktoś z kocyka obok, kto zapyta czy może ją pożyczyć). Jeżeli spędzamy czas z dziećmi, które potrafią szybko się nudzić, niezbędne będzie spakowanie zabawek do budowania w piasku (zestawy z wiaderkiem, grabkami, foremkami), dmuchanych zabawek do wody (koło, rękawki).

Jeżeli zmęczy nas nic nie robienie (a czasami i to bywa wyczerpujące!) warto mieć pod ręką talię kart, czasopismo, książkę czy krzyżówki, które można rozwiązywać z towarzyszami plażowania. Muzyka z głośnika? Jasne, byle tylko nie zakłócała spokoju osób obok – nie każdy musi lubić nasz gust muzyczny. Dla ochrony od słońca przyda się m.in. parasol czy plażowy namiot, który dodatkowo ochroni przed wiatrem (oczywiście tradycyjne parawany nadal cieszą się dużą popularnością!). Jeżeli planujemy spędzić na plaży cały dzień przydatna będzie termiczna torba plażowa lub przenośna lodówka. Chyba o czymś zapomnieliśmy… ah tak! Przecież musimy na czymś leżeć! Dla niektórych  wystarczający jest ręcznik, dla innych wygodniejsza jest pozycja siedząca z oparciem – producenci oferują szeroką gamę leżaków i krzeseł plażowych- lekkich i łatwych w transporcie.

Relaks w pozycji leżącej

Gdy myślimy o nadchodzącym urlopie nad morzem oczami wyobraźni widzimy siebie w pozycji horyzontalnej. Na czym najwygodniej będzie się leżało? Mamy naprawdę dużo opcji. Jeżeli lubimy leżeć na ręczniku to wybierzmy grubszy materiał, ale zabierzmy również ze sobą cieńszy ręcznik, najlepiej szybkoschnący, który będzie służył do osuszania ciała. Nie ma nic przyjemnego w leżeniu na grubym, wilgotnym ręczniku, który będzie długo sechł. Każdy chyba doświadczył próby otrzepania takiego grubego ręcznika czy koca z mokrego piasku – koszmar!

Od jakiegoś czasu popularne są maty plażowe. Produkowane najczęściej z  tworzywa polipropylenowego, trzciny lub słomy w większości są rolowane bądź składane co czyni je bardzo poręcznymi i wygodnymi w transporcie. Przewagą mat jest to, że łatwo się je otrzepuje z piasku w porównaniu z kocami i lepiej izolują od wilgoci jak i gorącego piasku. Nadają się idealnie na bardziej kamieniste plaże (z uwagi na swoją twardszą strukturę) oraz pikniki czy inne imprezy plenerowe. Niektóre posiadają aluminiowe podbicie, które zapewnia jeszcze większą izolację termiczną i co czyni je również wodoodpornymi – wilgotny piasek czy mokra trawa nie mają szans! Maty mogą też posiadać poduszki dla jeszcze większego komfortu użytkowania – niektóre są wbudowane na stałe, inne trzeba napompować. Jak widać jest w czym wybierać i bardzo dobrze – chodzi przecież o naszą wygodę podczas tak wyczekiwanego urlopu, nawet jeżeli jest on tylko kilkudniowy.