Wszystko o tym, jak prawidłowo dbać o ręczniki

Wszystko o tym, jak prawidłowo dbać o ręczniki

23-07-2018

Odpowiednio dobrane kolorystycznie i zadbane ręczniki to prawdziwa ozdoba każdej łazienki, więc warto dołożyć wszelkich starań, żeby jak najdłużej zachowały świeży wygląd i – przede wszystkim – swoje właściwości.

Piękne, grube, odpowiednio dobrane kolorystycznie ręczniki to prawdziwa ozdoba łazienki. Zakup dobrej jakości ręczników to jednak spory wydatek, warto więc dołożyć wszelkich starań, by jak najdłużej zachowały swoje właściwości i piękny wygląd.

Wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych zasad, a Twoje ręczniki długo nie stracą koloru, będą doskonale chłonąć wilgoć i świeżo pachnieć.

Pierwsze pranie

By zachować właściwości chłonące ręcznika przez długie lata, ważne jest to żeby po zakupie nowego od razu go wyprać – w przeciwnym wypadku nie będzie chłonąć wilgoci ze skóry. Oczywiście oprócz tego, pozwoli to pozbyć się z jego powierzchni środków chemicznych używanych przy produkcji, a także nieczystości związanych z transportem i składowaniem na sklepowej półce.

Kolejne prania

Bardzo ważne jest to, żeby prać ręczniki osobno, w żadnym wypadku nie łącząc ich z innymi rzeczami – dzięki temu dłużej pozostaną puszyste. Wspólne pranie nie służy również  innym tekstyliom – podczas kilku pierwszych prań ręczniki gubią drobne włoski, które mogą osiąść na innych tkaninach.

Uważaj, by nie przeładować bębna pralki, bo jeśli to zrobisz woda i płyny piorące swobodniej wnikać będą w ręczniki.

Nie zapomnij też o konieczności podziału na ręczniki jasne i kolorowe – jest to ważne, by te jaśniejsze nie zszarzały lub zabarwiły się od tych ciemnych.

By uniknąć zagnieceń, ustawiaj pralkę na opcję delikatnego prania.

W jak wysokiej temperaturze prać?

Temperatura prania zależy od bawełny, z jakiej ręczniki są wykonane, a także od ich rodzaju. Najlepiej stosować się wskazań na metkach  – jako idealną temperaturę najczęściej wskazują one 40 lub 60 stopni. Unikaj wyższych temperatur, bo ręczniki mogą stracić swoją puszystość.

Najlepsze środki do prania

Najlepszymi środkami do prania są żele i płyny. Unikaj proszków – te gorzej się wypłukują, przez co ręczniki tracą swoją puszystość i właściwości chłonące wilgoć.

Środki dobieraj według kolorystyki ręczników, żeby jak najdłużej zachować świeży wygląd i wyrazisty kolor.

Nie dodawaj do prania płynów zmiękczających, bo negatywnie wpływają na zdolność chłonięcia ręcznika. Podobnie z wybielaczami  – bardzo osłabiają włókna ręczników, co sprawia, że stają się podatne na uszkodzenia. Jeśli chcesz poprawić miękkość wielokrotnie pranych ręczników, dodaj do prania szklankę białego octu lub pół szklanki sody oczyszczonej, ale tylko od czasu do czasu.