Pastelowa kuchnia

Pastelowa kuchnia

29-03-2018

Delikatne pastelowe kolory odświeżą każdą kuchnię nie tylko na Wielkanoc. Producenci akcesoriów, tekstyliów i mebli kuchennych prześcigają się w wypuszczaniu na rynek nowych produktów podążając za tym trendem, jednak – jak to w życiu – ważne jest, żeby nie przedobrzyć. Jak nadać sercu każdego domu pastelowego uroku jednocześnie nie sprawiając, by wyglądał jak pokój dziecięcy?

Sęk tkwi w łączeniu

Owszem, pastele są trendy, ale nie oznacza to, że pasują do każdej kuchni. Jeśli masz w domu szafki, które pamiętają czasy zakupów na kartki, zanim zdecydujesz się na pastelowe akcenty dobrze by było ją odświeżyć – delikatne barwy nie zawsze komponują się dobrze z dość brutalnym designem kuchennym tamtych czasów.

Jeśli znajdują się w niej także wyraziste elementy kolorystyczne, typu kolor ścian, czy firanek, również warto przemyśleć małą zmianę – kiedy, jeśli nie na wiosnę?

Delikatne pastele idealnie będą komponować się z bielą, czernią lub jasnym drewnem i tego kierunku powinniśmy się trzymać. Jednak z bielą i pastelowymi akcentami należy postępować szczególnie ostrożnie, bo w tym przypadku bardzo łatwo sprawić, że kuchnia będzie wyglądać jak z domu dla lalek.

Jeśli wystrój Twojej kuchni jest biały, unikaj różowych akcentów. Dobrze sprawdzą się tu odcienie pistacji, żółtego, czy niebieskiego koloru. Jeśli chcesz wprowadzić wszystkie te akcenty kolorystyczne jednocześnie, nic nie stoi na przeszkodzie – biały wystrój jest na tyle uniwersalny, że możesz zaszaleć!

Kuchnia w czerni może być odrobinę trudniejszym tematem – wiele pastelowych odcieni może zaburzyć jej elegancję i stonowanie, dlatego w tym przypadku polecamy elementy bieli, odcieni żółtego lub pistacjowego koloru. Unikaj różu i fioletu – takie zestawienie może być zbyt kontrastowe.

Jasne drewno w kuchni daje za to ogromne pole do popisu – możesz korzystać ze wszystkich pastelowych odcieni, na jakie masz ochotę, nie zapomnij jednak o umiarze. Co za dużo to niezdrowo!

Pastelowe akcesoria kuchenne

Najprostszym pomysłem na szybkie odświeżenie kuchni jest zainwestowanie w drobne akcesoria – pastelowe ściereczki do naczyń, podkładki na stół, kuchenne łopatki, zestaw noży, fartuszek czy deski do krojenia.

Jeśli chcesz iść o krok dalej, możesz wymienić zastawę na kolorową – talerze, talerzyki, miski, miseczki i kubki świetnie prezentują się w całej palecie pastelowych kolorów. Fajnym rozwiązaniem jest też pożegnanie nudnych garnków i patelni na rzecz nowych, kolorowych. Oprócz tego, możesz zainwestować w nowe zasłonki lub firanki, czy pastelowe magnesy na lodówkę.

Inną sprawą są sprzęty kuchenne – w dzisiejszych czasach z łatwością możesz dostać pastelowe ekspresy do kawy, tostery, roboty kuchenne, czy krajalnice. Wspaniałe czasy, prawda?

Jeśli natomiast marzy Ci się wielka pastelowa rewolucja, łap za pędzel i maluj ściany (albo chociaż ich fragmenty)! Tutaj musimy przypomnieć to kolejny raz – już ostatni, obiecujemy – umiar, umiar, umiar! Jeśli chcesz pomalować kuchnię na pastelowo, najlepiej wybierz jedną ścianę (np. tę z oknem lub nad blatem kuchennym). Wiemy, że ciężko będzie się powstrzymać przed opędzlowaniem całej kuchni, ale wierzymy, że dasz radę! 😉