Plastic fantastic, czyli wygodne naczynia na letnie garden party

Plastic fantastic, czyli wygodne naczynia na letnie garden party

25-05-2018

Po wielkim i trwającym prawie 40 lat boomie na plastik w latach 60-tych, początek nowego millenium nadał mu nowe znaczenie w popkulturze jako synonim kiczu i sztuczności w złym tego słowa znaczeniu. Nie oznacza to jednak, że plastik zniknął z powierzchni ziemi – przeczekał kilka lat, by powrócić w wielkim stylu i zapoczątkować kolejny szał.

Plastikowe lato

W końcu nadeszły ciepłe dni, a wraz z nimi pełno okazji na pikniki, grille i spotkania towarzyskie w plenerze. Wszelkie pyszności przez cały sezon jesienno-zimowy czekają na to, by zaspokoić podniebienia wszystkich miłośników świeżego powietrza. Jedyny problem stanowią zawsze naczynia – używanie tradycyjnej zastawy bywa w takich sytuacjach raczej niewygodne, a tradycyjne papierowe jednorazowe talerzyki nie zawsze spełniają swoją funkcję tak, jak powinny, w dodatku nie wyglądają zachęcająco. Jak urządzić ucztę na powietrzu unikając jednorazowego kiczu?

Czas na ucztę!

Jeśli planujesz większe lub mniejsze wydarzenie w plenerze, od razu porzuć pomysł, by użyć nudnych naczyń bez charakteru – lato 2018 zasługuje na świętowanie w wielkim stylu! Bo dlaczego nie?

Pierwszym krokiem do zorganizowanie wydarzenia na świeżym powietrzu powinno być zaplanowanie jego motywu przewodniego. Zastanów się, czy chcesz, by było elegancko i stonowanie, romantycznie i pastelowo, wakacyjnie i pstrokato, czy też minimalistycznie i zaczynamy przygotowania!

Klasyczne spotkanie

Jeśli marzy Ci się eleganckie spotkanie, przede wszystkim zadbaj o to, żeby obrus na którym ułożysz zastawę był szykowny i materiałowy. Jeśli chodzi o zastawę, nie martw się – nie musisz targać ciężkich talerzy, szklanek, czy miseczek z domu. Wybierz zastawę z białego lub przezroczystego plastiku (jedno- lub wielorazową) – niektóre dostępne na rynku modele z łatwością imitują szykowne szklane czy ceramiczne akcesoria. Kiedy skompletujesz już zastawę, nie zapomnij o sztućcach.  W wielu sklepach znajdziesz całe zestawy wykonane z plastiku i pokryte srebrną połyskującą farbą, dzięki czemu wyglądają zupełnie jak tradycyjne domowe sztućce.

Bardzo ważne są też papierowe serwetki. Kiedy już zdecydujesz się na kolor i wzór, elegancko porozkładaj je na talerzykach dla gości – jeśli lubisz robić takie rzeczy, możesz spróbować ułożyć je w fantazyjne kształty. Konieczne będą też naczynia do serwowania przygotowanych potraw. Najbardziej praktyczne oczywiście byłyby klasyczne plastikowe pojemniki dużej wielkości, jednak nie będą one pasowały do elegancji, która ma być motywem przewodnim – postaw więc na prawdziwe półmiski i miski do serwowania posiłków. Stół do ucztowania możesz przyozdobić świeżymi kwiatami.


SERWETNIK, ŚWIECZNIK LUB PODKŁADKA POD GARNEK SMUKEE

Pastelowy relaks

Gdy chcesz urządzić pastelowe przyjęcie na świeżym powietrzu, najlepiej wybierz delikatną zastawę z nieprześwitującego plastiku. Dobierz do tego jasne sztućce i koniecznie zadbaj o pasujący obrus. By trochę ożywić wygląd stołu, możesz ozdobić go obrusem lub serwetkami w abstrakcyjne wzory i kolorowymi lampionami ze świeczkami. Potrawy możesz wyłożyć na białych półmiskach lub jasnych drewnianych deskach do krojenia. Jeśli chcesz, by pastelowy klimat wychodził poza obszar stołu, możesz ozdobić okoliczną roślinność balonami wypełnionymi helem lub innymi akcesoriami, typu kolorowe serpentyny, proporczyki lub cotton balls.

NACZYNIA PLASTIKOWE SMUKEE

Neonowe szaleństwo

Jeśli motywem przewodnim Twojego spotkania ma być neon, zrób to oryginalnie. Wybierz gładki czarny obrus i zaszalej z zastawą! Takie przyjęcie rządzi się swoimi prawami – jeśli masz ochotę, każdy element zastawy może być innego koloru, ważne, żeby każdy był odblaskowo neonowy! Sztućce nie powinny odciągać wzroku od zastawy, więc do neonowych naczyń świetnie pasować będa te białe lub czarne. Przy tak pstrokatym wystroju, Twój stół nie będzie potrzebował więcej ozdobników.

Fot.: Minh Trí on Unsplash

Minimalistyczny sznyt

Dla zwolenników minimalizmu również mamy kilka pomysłów. Wybierając zastawę na letnią ucztę, postaraj się, by na stole nie pojawiła się zbyt duża paleta barw. Zachwyć gości oryginalnością – wybierz neutralny obrus w jednym, niezbyt rażącym w oczy kolorze, a potrawy podaj na dużych drewnianych deskach kuchennych/w drewnianych miskach. Postaw na klasyczną białą zastawę (oczywiście plastikową) i sztućce powleczone srebrną farbą. Obrus możesz przyozdobić jednokolorowymi świecami, owocami lub świeżymi gałązkami, a przestrzeń wokół stołu lampkami led.