Regał w salonie

Regał w salonie

24-08-2018

Kilka lat temu jedna z firm badawczych przeprowadziła ankietę na temat wymarzonego regału do salonu. Wygrał model z dołem wyposażonym w szafki, szuflady i górne półki zamknięte za oszklonymi drzwiczkami. Trochę kojarzy się z babciną meblościanką, prawda?

Ogólnie przyjęte jest, że sercem salonu jest kanapa. My jednak stanowczo się z tym nie zgadzamy – czym byłoby główne pomieszczenie domu bez regałów, na których przechowujemy tyle rodzinnych skarbów? Zawsze znajdzie się tam miejsce na książki, zdjęcia, pamiątki z podróży, czy albumy ze zdjęciami.

Ten mebel jest bardzo praktycznym elementem aranżacji i w nowoczesnych projektach coraz częściej wysuwa się na prowadzenie w urządzaniu mieszkania. Potrafi decydować o charakterze salonu, zapewniając jednocześnie optymalną ilość miejsca do przechowywania bez przytłaczania innych mebli swoim designem.

Regał regałowi nierówny

Regały w formie zabudowy na całą ścianę zdecydowanie wyznaczają styl aranżacji całego salonu, zapewniając przy tym świetne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Ważne, żeby pamiętać jedno – jeśli Twój salon jest mały, musisz pożegnać marzenia o tak dużym meblu na przechowywanie książek i innych bibelotów. Przytłoczyłby on całe wnętrze swoim majestatem, oprócz tego zajmując kawałek podłogi na drabinkę lub stołek, które pozwolą na zdejmowanie przedmiotów z najwyższych półek.

Regały modułowe pozwalają na dopasowanie wielkości i kształtu mebla do indywidualnych potrzeb, więc idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach. Ich ogromnym atutem jest to, że z czasem można je bezinwazyjnie modyfikować, dodając lub odejmując kolejne moduły. Jeśli chcesz wmontować telewizor czy sprzęt grający w półki regału, to rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne. Możesz umieścić między nimi również obraz, plakat, ramki ze zdjęciami, czy lampkę ścienną.

Wolno stojące regały są najbardziej uniwersalne i sprawdzają się wszędzie. Mogą pełnić albo główną rolę, albo być jedynie praktycznym bohaterem drugiego planu – wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Jeśli pozostałe elementy wyposażenia salonu są w miarę neutralne, śmiało możesz pozwolić sobie na regał przyciągający wzrok, na przykład antyk, stylowy mebel art deco lub coś bardzo nowoczesnego w odważnym kolorze lub nietypowym kształcie. Jeśli w Twoim domu salon łączy się z kuchnią, śmiało możesz przedzielić je ażurowym regałem i zyskać tym samym złudzenie dwóch oddzielnych pomieszczeń.

Niezależnie od wyboru rodzaju regału, warto zadbać o to, by całość nie była odsłonięta. Zdecydowanie każdemu przydadzą się szafki i szuflady, jeśli jednak nie masz takiej opcji, z powodzeniem zastąpią je ozdobne pudła i pudełeczka do przechowywania. Aranżując regał w domu pamiętaj też, by nie nadać mu zbyt formalnego charakteru – może się tak stać, jeśli umieścisz na nim tylko książki. Wzbogać jego półki różnymi bibelotami, roślinami doniczkowymi lub wazonikiem z kwiatami, a będzie sprawiał bardziej domowe wrażenie.