Stoliczku nakryj się! – czyli łatwe i ciekawe pomysły na udekorowanie stołu na Święta Bożego Narodzenia.

Stoliczku nakryj się! – czyli łatwe i ciekawe pomysły na udekorowanie stołu na Święta Bożego Narodzenia.

21-12-2018

Centralnym miejscem spotkań podczas Bożego Narodzenia jest oczywiście stół. Na czas Świąt mebel ten staje się najważniejszym w domu, no i słusznie! To przecież przy nim gromadzą się biesiadnicy, aby wspólnie podzielić się opłatkiem i rozkoszować pysznymi daniami. Jest czas na rozmowy, wspólne śpiewanie kolęd, rozpakowywanie prezentów. Warto zadbać o jego odświętny wystrój, aby uczynić ten czas jeszcze bardziej wyjątkowym.

Planując niezbędne elementy dekoracyjne stołu na myśl od razu przychodzi nam obrus. Nadaje on tło wszystkiemu co się na nim znajduje, dlatego przemyślany jego wybór jest bardzo ważny. Nie trudno jest kupić obrus z gotowymi świątecznymi wzorami, ale może dla odmiany spróbować samemu nadać ten wyjątkowy look! Jak go uzyskać? Poniżej przedstawiamy propozycje dekoracji świątecznego stołu z jego niezbędnymi elementami.

http://smukee.pl/produkty/bieznik-swiateczny/

Obrusy, bieżniki, maty

Obrus może być klasycznie cały biały, bądź wzorzysty- nie ma tutaj żelaznej zasady. Jeżeli wybierzemy ten pierwszy wariant ładnym akcentem będzie bieżnik i/lub maty w mocniejszych kolorach. Obrus w pasy lub kratę? Jasne! Świąteczny stół lubi kolorystycznie współgrać z przystrojoną choinką – zieleń, czerwień czy złoto zawsze się sprawdzą. Jeżeli stawiamy na bardziej stonowane kolory, to prócz klasycznej bieli możemy także użyć srebrnych bądź szarych akcentów (ładnie się komponują razem z kolorem granatowym). Podkładki pod talerze w podobnej kolorystyce co bieżnik sprawią, że całość będzie ze sobą ładnie współgrać. Nie posiadamy bieżnika? Nic nie szkodzi, ładnym akcentem może też być wzorzysta chusta bądź serweta położona po skosie na obrusie. Warto zawczasu upewnić się, że posiadamy wystarczającą ilość serwetek – najlepiej w jednakowym wzorze (bądź zbliżonym) – pomimo wielu elementów nie chcemy, żeby na stole panował bałagan.

Oświetlenie stołu

Nie tylko choinka może być rozświetlona! Im więcej światła, tym bardziej przytulnie i rodzinnie. Delikatne lampeczki led wplecione w stroiki nadadzą przyjemny klimat i będą idealnym rozwiązaniem, gdy przy stole będą zasiadać najmłodsi (sprawdzą się tutaj także ledowe świeczki z imitacją prawdziwego płomienia). Przyjemnym akcentem będą kominki z miejscem na aromatyczne olejki bądź specjalne woski, które po podgrzaniu uwolnią delikatny zapach (w okresie świątecznym dostępne są m.in. woski o zapachu choinki bądź palonego w kominku drewna).

Ozdoby

Nie wiemy czym możemy jeszcze ozdobić stół? Umieśćmy w kilku miejscach szyszki, gałązki świerku lub orzechy. Jeżeli mamy czas i chęci możemy spryskać je srebrną farbą co dodatkowo rozświetli i nada wyjątkowego wyglądu. Ułożenie kilku bombek lub drewnianych choinkowym ozdób również urozmaici wystrój. Do tego stroik (kupny, bądź wykonany samodzielnie), sianko pod obrusem, opłatek, dodatkowe nakrycie i możemy ruszać z dwunastoma potrawami. Warto zachęcić dzieci do wspólnego przystrajania stołu, pamiętając, by w zależności od wieku, dawać im zadania, które nie sprawią im problemu.

Pamiętajmy, że najważniejsze jednak nie to co na stole, ale to kto przy nim zasiada. Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowo rodzinny – nie zapominajmy, że najważniejszą ozdobą świątecznego stołu to jego biesiadnicy.