Święto Zakochanych już za chwilę – Zadbaj o swoją Walentynkę!

Święto Zakochanych już za chwilę – Zadbaj o swoją Walentynkę!

07-02-2019

W 2018 roku na zlecenie grupy Allegro przeprowadzone zostało badanie, że aż 83% Polaków kupi prezent bliskiej osobie z okazji Walentynek. Dla porównania 20 lat temu tylko niewiele ponad 40% naszych rodaków świętowało ten dzień. Walentynki nie cieszyły się wtedy dużą popularnością, gdyż uważano ją za sztuczną, “obcą” tradycję. Czasy się zmieniły i dzisiaj z chęcią obdarowujemy bliskie osoby podarkami. Nie wyróżniamy tutaj się na tle innych narodów – najchętniej kupujemy czekoladki, kwiaty, bilety do kina/na koncert, bieliznę i perfumy.

Moda na walentynkowy konsumpcjonizm, przejawiający się bogato zdobionymi na tę okazję witrynami sklepów z bielizną czy kwiaciarni, “dojrzewała” w Polsce wolno. Do dzisiaj obchodzenie Święta Zakochanych ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Jest to teoretycznie dzień jak każdy inny, więc czemu mielibyśmy okazywać bliskiej osobie więcej uczucia? Z drugiej strony, czemu nie traktować 14 lutego jako dnia “tylko dla Was”? Romantyczna kolacja, wspólny seans filmowy przy świecach czy wyjście do teatru? Nietrudno sprawić, aby ten zwykły dzień uczynić niezwykłym.

Sprawdzone pomysły na walentynkowy prezent

No dobrze, wiemy co jest najczęściej kupowanymi prezentami. A może by w tym roku postawić na coś oryginalniejszego? Lubicie razem wyjeżdżać? A może po prostu lubicie robić zdjęcia? Macie ich masę, ale wszystkie upchane w folderach na komputerze? Wybierzcie te najładniejsze, najśmieszniejsze, przedstawiające sytuacje które lubicie razem wspominać. Wydrukowane zdjęcia wstawione w ramki (im więcej ramek tym lepiej!) będą przywoływały te wszystkie miłe sytuacje bez potrzeby włączenia komputera.
Kolejnym sprawdzonym prezentem jest komplet pościeli. Brzmi banalnie? Być może, ale kto nie lubi kłaść się spać w pachnącym i miłym w dotyku posłaniu? Zapal kilka zapachowych świeczek, przystrój łóżko pluszowymi poduszeczkami w kształcie serca a gwarantujemy, że większość wieczoru spędzicie w sypialni. Jako dodatek proponujemy erotyczną grę w kości – zamiast tych tradycyjnych z “oczkami” wyznaczają one miejsce i czynność, którą ma wykonać partner.

Kilka ciekawostek na święto zakochanych

  • Pierwszą walentynką uznano wiersz miłosny do żony z okazji dnia św. Walentego przesłany w 1415 roku przez uwięzionego w Tower w Londynie Karola, Księcia Orleanu. Uważa się go tym samym za pierwszego nadawcę walentynki.
  • Pierwszą nadawczynią walentynki uznana jest Margery Brews, która w lutym 1477 roku pisząc do narzeczonego list, dołączyła do niego krótki wiersz miłosny własnego autorstwa.
  • Najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce wysadzanej perłami i ofiarowane Annie Boleyn przez króla Henryka VIII.
  • Najdroższą walentynką była kartka z litego złota wysadzana diamentami i szmaragdami, którą Arystoteles Onasis ofiarował Marii Callas. Jej wartość oszacowano na kwotę 250 tysięcy dolarów.

Prezenty nie są najważniejsze

Oczywiście pomimo, że obdarowywanie prezentami drugiej osoby sprawia nam przyjemność, to czasami warto skupić się na mniej materialnych świadectwach miłości. Liczą się drobne gesty, na które stać nas na co dzień – pojedynczy kwiatek, ciepły uśmiech, pocałunek na dzień dobry, czy miły sms. Podanie ukochanej osobie ulubionego śniadania (najlepiej z dostawą do łóżka), przygotowanie pachnącej kąpieli, czy propozycja relaksującego masażu po ciężkim dniu w pracy warte jest więcej, niż niejeden prezent. Niedużym wysiłkiem możemy sprawić, że każdy dzień będzie Świętem Zakochanych.