Torby z filcu – alternatywa dla plastiku z korzyścią dla środowiska!

Torby z filcu – alternatywa dla plastiku z korzyścią dla środowiska!

21-01-2019

Z każdym rokiem świadomość ekologiczna ludzi na całym świecie sukcesywnie wzrasta. Szeroko dostępne media kładą nacisk na uświadamianie, jak ważne dla naszej planety jest dbanie o środowisko i jak duży wpływ na nie ma działanie jednostki. Za przykład może posłużyć głośna ostatnio akcja nakłaniająca do rezygnacji z plastikowych słomek, które m.in. są mylone przez wodne zwierzęta z pożywieniem, co jest częstym powodem ich śmierci. Badania przewidują, że do 2050 roku w oceanie będzie więcej plastiku niż ryb! Brzmi to strasznie, ale nie traćmy nadziei w ludzkość. Do lamusa odchodzi przeświadczenie, że “samemu nic się nie zdziała”. Od czegoś przecież musimy zacząć zmianę i warto ją zacząć od siebie! Przykładem może być ograniczenie używania produktów plastikowych na rzecz tych produkowanych z naturalnych materiałów jak np. wełna, z której produkuje się między innymi szeroki w zastosowaniu filc.

Czym jest filc?

Filc to wyrób włókienniczy otrzymywany przez spilśnianie tkanin, zwłaszcza wełnianych. Materiał ten posiada doskonałe cechy izolacyjne chroniące przed wysokimi temperaturami, jest higroskopijny ale nie przepuszcza płynu na drugą stronę co czyni go idealnym materiałem do wykorzystywania przy produkcji odzieży. Nie przenosi także drgań i hałasu.

Historia filcu

Filc jest jednym z najstarszych wyrobów włókienniczych wytwarzanych przez ludzi, prawdopodobnie starszym od tkactwa. Ślady filcu datowane na 6500 lat p.n.e. znaleziono na terenie dzisiejszej Turcji. Zaawansowane techniczne wyroby filcowe znaleziono także w wiecznej zmarzlinie na Syberii z około 600 roku n.e. W Polsce filc zaczęto produkować na początku XI wieku, jednak zarówno u nas, jak i w całej Europie rozpowszechnił się dopiero między XII, a XVII wiekiem.

Zastosowanie filcu

Przez lata filc był wykorzystywany wyłącznie w przemyśle odzieżowym. Najpopularniejszym wyrobem z filcu są rosyjskie walonki – noszone głównie na wsi wyjątkowo ciepłe i nieprzepuszczające wody buty. Filcowe płaszcze idealnie nadawały się na deszcz a dodatkowo chroniły przed zimnem. Tworzono z niego kapcie domowe i kapelusze.

Filc jest materiałem wykorzystywanym przy produkcji wkładek do obuwia, różnego rodzaju tarcz polerskich, uszczelek, podkładek (m.in. przyklejane pod nogi mebli), wykładzin izolacyjnych i dźwiękochłonnych, na okleiny młoteczków klawiatur do pianin i fortepianów.

Filc w dekoracji i wystroju wnętrz

Dzięki temu, że jest podatny na barwienie i z uwagi na swoje walory estetyczne filc znajduje szerokie zastosowanie w wielu domach. Produkuje się z niego m.in. różnej wielkości i kształtów podkładki i bieżniki- nie dość, że chronią meble to dodatkowo są elementem ozdobnym. Producenci oferują m.in. filcową biżuterię, ozdoby świąteczne, pojemniki do przechowywania, damskie torby, futerały na telefony czy laptopy. Jak widać zastosowań dla tego materiału jest wiele.

Filc dzięki temu, że jest miękki i miły w dotyku idealnie sprawdza się jako pojemnik do przechowywania np. dziecięcych zabawek. Podatność na barwienie i „plastyczność” tego materiału pozwala uzyskać naprawdę wyjątkowe efekty. Stojące torby w kształcie kolorowych zwierzątek pomieszczą dziecięce akcesoria, a sprzątanie ich będzie przyjemnością. Znudzeni plastikowymi koszami na brudne pranie? A co powiecie na wrzucanie brudów do roześmianej żaby?