Ups!…, czyli jak szybko pozbyć się plam z czerwonego wina

Ups!…, czyli jak szybko pozbyć się plam z czerwonego wina

23-07-2018

Umówmy się, zakrapiane alkoholem spotkanie towarzyskie prawie zawsze idzie w parze z nieszczęśliwymi wypadkami w postaci rozlanego wina, czy porozrzucanego jedzenia. Jedzenie łatwo zamieść lub odkurzyć, a ślady po klejących drinkach znikają pod wilgotną szmatką – da się przeżyć. Ale co z plamami po czerwonym winie? Mamy kilka sprawdzonych domowych sposobów na takie wypadki.

Zawody mokrego podkoszulka, czyli jak pozbyć się plam z ubrań

Kiedy czerwone wino spotka się z twoim (lub cudzym – oby to nie była twoja sprawka!) ubraniem, musisz działać szybko. Ostatnim krokiem w ratowaniu ubrania jest pralka, jednak wcześniej zadbaj o to, żeby nie dopuścić, by barwnik głęboko wniknął w tkaninę – pomoże ci w tym na przykład…. białe wino lub szampan.

Precyzyjnie namocz czerwoną plamę tak, żeby nie zrobić dodatkowych plam z jasnego trunku. Możesz również posypać plamę solą lub sodą oczyszczoną i powtarzać tę czynność do momentu, kiedy przestanie ona wchłaniać wilgoć. Dobrym sposobem może być również woda utleniona, ale pamiętaj – jeśli nosisz delikatne i ekskluzywne tkaniny warte miliony, zastosuj jej roztwór wodny. Po takich zabiegach pędź do łazienki i upierz ubranie ręcznie w wodzie z mydłem lub w pralce.

Ale co, jeśli plama już zaschła? Usuwanie starych plam z wina jest jak depilacja owłosionych pleców woskiem – musi potrwać. W przypadku białych tkanin, dobrze jest namoczyć je w roztworze spirytusu albo wodzie utlenionej.

Jeśli plama znajduje się na kolorowej odzieży, zamocz ubranie w wodzie z odrobiną amoniaku. Możesz też skropić nieznośną plamę sokiem z cytryny . Możesz też przelać ją wrzątkiem lub gorącym mlekiem, a potem wypłukać w zimnej wodzie.

Jeśli znajdziesz zaschniętą plamę wina na delikatnej tkaninie, najpierw posyp ją mąką ziemniaczaną, a  później skrop brudne miejsce sokiem z cytryny.

“Latający” dywan

Każdy dywan może „latać” po znacznej ilości wina – to wie każdy. Co jednak, jeśli podczas tego „lotu” wyląduje na nim czerwone wino? Również z takiej opresji jest wyjście!

Na początek polej plamę białym winem lub roztworem sody oczyszczonej, później usuń nadmiar płynu z dywanu za pomocą ręcznika lub gąbki. W kolejnym kroku zasyp plamę solą i powtarzaj czynność, dopóki sól nie będzie chciała już wchłaniać barwnika z wina. Jeśli to nie będzie działało jak trzeba, wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą i nałóż na plamę na kilka godzin, następnie dokładnie spłucz i wysusz. Jak widać wywabianie plam po winie nie jest straszne. Teraz możesz zachować spokój nawet, jeśli znowu zdarzy Ci się rozlać wino na dywan lub na swoje ulubione ubranie.

Ściana też czasem oberwie

Jeśli podczas dobrej zabawy wino wyląduje na ścianie lub suficie (tak, znamy takie przypadki!), sytuacja nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Czerwone wino zmyje się z ich powierzchni ciepłą wodą z mydłem tylko jeśli jest pokryta farbą, którą można zmywać na mokro. W przypadku innych farb najpewniej trzeba będzie malować jeszcze raz… albo zrobić przemeblowanie  i zakryć plamę meblem – wersja dla leniwych.