Wyroby z hiacyntu wodnego, czyli urokliwa funkcjonalność

Wyroby z hiacyntu wodnego, czyli urokliwa funkcjonalność

14-11-2018

Utarło się nazywać plecione meble wiklinowymi albo rattanowymi. Używamy tych określeń naprzemiennie nie zdając sobie sprawy, że nie znaczą one tego samego. Wiklina to nic innego jak pędy wierzby. Rattan natomiast to ogólne określenie wielu rodzajów palm pnących występujących w Azji Południowo-Wschodniej. „Wielu” to za mało powiedziane bo jest ich około 600! Prócz rattanowych i wiklinowych, dostępne są też wyroby z innych naturalnych materiałów jak bambus, trawa morska czy właśnie hiacynt wodny.

Charakterystyka hiacyntu wodnego

Polska nazwa hiacyntu wodnego brzmi pontederia gruboogonkowa i nawiązuje do podobieństwa kwiatostanów tej rośliny do kwiatostanów hiacyntów. W polskich warunkach klimatycznych uznaje się go jako roślinę jednoroczną, gdyż pochodzący z Ameryki Południowej nie przeżyłby naszej zimy. Roślina ta jest jedną z łatwiejszych w utrzymaniu (jest bardzo odporna na zanieczyszczenia), co niestety ma także swoje złe strony. W wielu krajach obowiązuje zakaz wprowadzania jej do wód, gdyż ogranicza rybom dopływ do tlenu oraz może utrudnić żeglugę. Nie mniej ich soczyście fioletowy kolor nada każdemu zbiornikowi wodnemu uroku, a w ciepłe dni dodatkowo ochroni wodę przed przegrzaniem.

Plecionka z hiacyntu w domu

Wyroby plecione z hiacyntu wodnego charakteryzują się wytrzymałością i odpornością na używanie, dlatego roślina ta jest tak popularna przy produkcji mebli ogrodowych i domowych. Pufy, fotele czy stoły z tego naturalnego materiału nadadzą przytulnego klimatu, a przy okazji oferują wygodę w użytkowaniu.

Pojemniki do przechowywania z hiacyntu wodnego są nieodzowne aby zapanować nad bałaganem w domu. Różnej wielkości kosze i koszyczki, pudełka kwadratowe, owalne, z zamknięciem czy wygodnymi rączkami? Jasne, możliwości jest naprawdę wiele! Mniejsze koszyczki idealnie przydadzą się do przechowywania np. kosmetyków, biżuterii, lekarstw czy kluczy. Im mniej rzeczy na widoku tym lepiej! Nie dość, że wszystko będzie uporządkowane to delikatny wygląd plecionki będzie dodatkowo elementem dekoracyjnym. Większe kosze swobodnie pomieszczą brudne pranie, dziecięce zabawki, czy stare gazety. W kuchni koszyki nadadzą się do przechowywania owoców oraz podawania pieczywa (dodatkowego uroku nada włożona pod pieczywo ściereczka) a plecione podkładki ochronią oraz ozdobią każdy stół.

Jak dbać o wyroby z hiacynta wodnego?

Na początek należy odkurzyć materiał, aby pozbyć się nieczystości ze szczelin splotu. Możemy do tego celu użyć odkurzacza, pamiętając aby nie robić tego za mocno. Do mniejszych przedmiotów wystarczy użyć miękkiej szczotki. Jeżeli pominiemy odkurzenie i zaczniemy od mycia na mokro sprawimy, że wilgotny brud jeszcze głębiej wniknie w powierzchnie. Po wyczyszczeniu powierzchni przecieramy ją wilgotną ściereczką lub gąbką namoczoną w delikatnym roztworze wody i mydła. Starajmy się nie zamoczyć za bardzo splotu. Należy odczekać do całkowitego wyschnięcia przed ponownym użytkowaniem (fotele, krzesła, etc.), gdyż wilgotny hiacynt może się odkształcić. Starajmy się czyścić wyroby z hiacyntu wodnego regularnie, a będą one nam długo służyły.