Zieleń w mieszkaniu – jak dbać o rośliny doniczkowe?

Zieleń w mieszkaniu – jak dbać o rośliny doniczkowe?

27-09-2018

Moda na zielone wnętrza wróciła z wielkim hukiem – teraz każdy chce mieć żywą roślinność w domu, jednak nie każdy potrafi o nią dobrze zadbać. Jak dbać o kwiaty doniczkowe, by długo koiły oko soczystą zielenią liści?

Światło

Każda roślina potrzebuje innego natężenia światła. Jeśli nie otrzymuje jego wystarczającej ilości, jej wzrost będzie ograniczony, a zdolność odżywiania nie wykształci się prawidłowo, a w rezultacie nie będzie ona produkować nowych liści i kwiatów. Dlatego, jeśli to możliwe, umieść roślinę w pobliżu okna, zabezpieczając ją przed przeciągami. Ważne, by nie była narażona na silne światło, które pada bezpośrednio na zieleń – efektem tak bliskiego spotkania mogą być mocno wysuszone liście.

Najtrudniejszymi roślinami do utrzymania w polskich warunkach są te egzotyczne, potrzebują one bowiem bardzo intensywnego oświetlenia. W takich przypadkach łatwo stworzyć dodatkowe źródło światła i zastąpić promienie słoneczne świetlówkami o mocy do 150 watów. Powinny być one zawieszone pod sufitem w odstępach nie większych niż 100 cm.

Czystość

By roślina jak najdłużej cieszyła oko zdrową intensywną zielenią, jej liście powinny

być wolne od kurzu i tym samym lepiej oddychać. By stworzyć optymalne warunki do rozwoju i utrzymać liście w czystości, raz w tygodniu przecieraj je wilgotną szmatką. Owszem, jest to pracochłonne zajęcie, ale potraktuj to jako formę medytacji, która jednocześnie odświeży wygląd Twojego mieszkania. To naprawdę może relaksować!

Podłoże

Podłoże jest bardzo ważnym elementem w uprawie roślin doniczkowych, gdyż ma bardzo duży wpływ na ich wzrost i rozwój. Dobra ziemia do kwiatów doniczkowych musi zapewniać prawidłowy drenaż, odpowiednie krążenie powietrza i niezbędne składniki pokarmowe, a w składzie mieć torf, keramzyt lub glinkę. Niektóre podłoża do uprawy roślin zawierają także długodziałające nawozy. Ich działanie polega na bardzo powolnym rozpuszczaniu się w podłożu, na bieżąco dostarczając roślinie składników odżywczych jeszcze wiele miesięcy po jej posadzeniu.

Doniczki

Wybierając doniczki na swoje rośliny, upewnij się, że pojemniki są odpowiednio szerokie i nie zwężają się ku górze, bo gdy korzenie rośliny się rozrosną, nie będzie jak jej przesadzić.

Jeśli masz duże rośliny, pamiętaj, że wymagają one bardzo stabilnych i solidnych donic. Nie zapomnij o złotej proporcji – drzewko powinno być MAKSYMALNIE dwa razy wyższe niż donica, wówczas nie będzie się przewracało.

Odżywianie

Odpowiednie natężenie światła, dobre podłoże, idealnie dobrane doniczki i perfekcyjna czystość mogą jednak nie wystarczyć. Nawożenie kwiatów doniczkowych jest kolejnym ważnym elementem ich pielęgnacji. Wpływa na zabarwienie liści oraz tempo i obfitość wzrostu całych roślin. Warto sięgnąć po stare, sprawdzone receptury z babcinych kuchni – jako nawóz dobrze sprawdzi się woda mineralna, drożdże, skorupki jajek, czy fusy z herbaty. Wiele sklepów oferuje także gotowe mieszanki nawozów przeznaczone dla określonych gatunków roślin, jednak zawsze lepiej najpierw dać szansę naturalnym metodom nawożenia.